Samádhi a Siddhi

199 

Tato kniha představuje jeden z mála opravdových popisů vnitřního vesmíru – vesmíru mimo čas a prostor, mimo veškeré vnímání mysli. Není to filozofická nebo teoretická kniha, ale jasný a podrobný popis duchovní Skutečnosti od jogína, který v ní žije. Sri Chinmoy jako duchovní učitel, který realizoval Boha a sjednotil se s nejvyšší Pravdou, je schopný zodpovědět velmi konkrétní otázky na taková témata, jako je osvobození a osvícení, samádhi, nirvána, blaženost a různé stavy vědomí

Kategorie: Štítek:

Podle tradičních pojednání bychom mohli očekávat, že osvíceného jogína najdeme v nějaké jeskyni v Himálajích, ponořeného v tranzu. Ale Sri Chinmoy je jedním ze vzácných duchovních Mistrů, kteří se snaží nabídnout své světlo nejenom vnitřně prostřednictvím meditace, ale také navenek pomocí mluveného a psaného slova. Tato kniha je výběrem z univerzitních přednášek Sri Chinmoye a dále obsahuje jeho odpovědi na otázky, které mu duchovní hledající pokládali při různých příležitostech.
Zahrnuje témata: vědomí, Nekonečnost, realizace Boha, samádhi, duchovní Mistr, blaženost, vnitřní vesmír a lidská přeměna.

Na tomto světě je jen jediná věc, kterou stojí za to mít, a tou je osvícení. Osvícení není cosi vzdáleného. Je velmi blízko; je přímo uvnitř nás. Každým okamžikem můžeme do osvícení vědomě vrůstat díky vnitřnímu pokroku. Vnitřního pokroku dosahujeme neustálým obětováním. Obětováním čeho? Obětováním špatných myšlenek a nesprávného pochopení Pravdy. Obětování a zřeknutí se patří k sobě. Čeho se budeme zříkat? Fyzického těla, rodiny, přátel, příbuzných, naší země, světa? Ne! Musíme se zřeknout své vlastní nevědomosti, svých vlastních nesprávných představ o Bohu a Pravdě. Také musíme obětovat Bohu výsledek každé činnosti. Božská vize už dále nezůstane vzdáleným pláčem, pokud Vnitřnímu kormidelníkovi obětujeme výsledek našeho jednání.
K dosažení osvícení potřebujeme upřímnost a pokoru. Bohužel na tomto světě upřímnost již dávno zemřela a pokora se ještě nenarodila. Pokusme se oživit naši upřímnost a pokusme se, silou své aspirace, urychlit zrození pokory.

Další informace

Název: Vrcholky cesty k Bohu: Samádhi a Siddhi
Autor: Sri Chinmoy
Typ: Kniha
Edice: Taje duchovnosti
Katalogové číslo: 450501
Vazba: vázaná s přebalem matná
Rok vydání: 2012
Vydání: 2. vydání
Ang. originál: The Summits of God-Life: Samadhi and Siddhi
EAN: 9788086581613
ISBN: 978-80-86581-61-3
Tématická skupina: společenské vědy, filozofie, otázky a odpovědi