Velká kniha meditačních cvičení

299 

227 cvičení pro začátečníky i pokročilé od uznávaného učitele meditace Sri Chinmoye.

Kategorie: Štítek:

227 cvičení pro začátečníky i pokročilé.
Je-li pro vás koncentrace a meditace něco docela nového, otvírá se před vámi dobrodružství objevování nepřeberného bohatství vnitřního světa. Jakmile začneme objevovat krásu tiché mysli a širokého, mírem naplněného srdce, nejen každý den, ale i každá chvilka ztišení nebo meditace nám bude přinášet více a více radosti, naplnění a poznání. Meditace tak začne velmi brzy obohacovat náš každodenní život, a nakonec nás může dovést až k uvědomění si naší nejhlubší podstaty, té zářivé, všeprostupující a všepřesahující skutečnosti, které dle svého vnímání říkáme Bůh, Nejvyšší, Pravda či Láska.

Obsah: Zlepšení koncentrace, Dechová cvičení, Vizualizace, Vedené meditace, Meditace na duchovní vlastnosti, Meditační cvičení pro sportovce, umělce nebo hudebníky, Meditační cvičení pro každodenní život.


208. Mantra pro fyzické zdraví
Pokud jste fyzicky slabí, pokud máte nedostatečnou fyzickou konstituci, můžete upřímně a oduševněle opakovat:

Tejohasi tejomayi dhehi
Viryamasi viryam mayi dhehi
Valam masi valam mayi dhehi.

Do týdne uvidíte ve svém zdravotním stavu změnu k lepšímu. Slova této pradávné sanksrtské mantry znamenají:

Modlím se pro dynamickou energii;
modlím se pro dynamickou energičnost;
modlím se pro nezdolnou fyzickou sílu.

3. Plamen v srdci
Zkuste si v srdci představit plamen. Nyní je to možná malý a mihotavý plamínek, není velký. Jednoho dne ale určitě bude velice mocný a zářivý. Zkuste si představit, že tento plamen osvěcuje vaši mysl. Zpočátku se možná nedokážete koncentrovat ke své spokojenosti, protože mysl není soustředěná. Mysl neustále přemýšlí o mnoha věcech.
Je obětí mnoha nezvaných myšlenek. Mysl není osvícená, a tak si uvnitř svého srdce představte překrásný plamen, který vás osvěcuje. Tento osvěcující plamen přeneste do mysli. Pak v ní postupně uvidíte záblesk světla. Jakmile začne být vaše mysl osvícená, bude velmi, velmi snadné soustředit se po dlouhou dobu a také do větší hloubky.

4. Tep srdce
Někteří hledající se rádi koncentrují na svůj tep. Chcete-li to udělat, neobávejte se, že se vaše srdce zastaví a vy zemřete. Jestliže chcete být ve svém duchovním životě skutečným hrdinou, můžete cvičit koncentraci na tep svého srdce. Je to pro vás zlatá příležitost, jak vstoupit do nekonečného života. Pokaždé, když uslyšíte zvuk svého srdce, okamžitě v něm ucítíte svůj nekonečný, nesmrtelný život.


8. Vrůst do dechu Boha
Koncentrujte se na svou vnitřní božskou podstatu. Vždy se snažte cítit, že s Bohem jste v bezpečí. Nechte Boha a božské vlastnosti uvnitř vás, aby působily proti vašim lidským, nebožským vlastnostem. Když budete opakovat slovo „Bůh“, pokuste se prosím cítit svou skutečnou lásku k Bohu. Při koncentraci ciťte, že ve skutečnosti vrůstáte do Boha, do samotného dechu Boha. Tehdy vám koncentrace přinese výsledky.

9. Staňte se pozorovatelem
Nejprve se pokuste zaměřit pozornost na určitý předmět, potom do něj vstupte a nakonec projděte skrze něj. Poté se vraťte sami do sebe a staňte se pozorovatelem neboli sakšapurušou. To je skutečná koncentrace. To je tajemství meditace. Pokud ho znáte, dokážete se koncentrovat nanejvýš účinně.

219. Jak překonat zlost
Během meditace se snažte snést shůry mír, vznešený a pevný. Vaším nepřítelem je zlost. Nepřítelem zlosti je mír. Zlost otevřeně nenávidí mír. Když budete oduševněle vzývat mír, zlost vás bude nemilosrdně nenávidět a nikdy do vás nevstoupí, do vašeho života, vědomě nebo nevědomě.
Ještě jedna věc: než budete vzývat mír, desetkrát odevzdejte svůj životní dech Vůli Nejvyššího. Vaše odevzdání je vaše ochrana. Zlost rovná se nebezpečí. Nezahrávejte si s nebezpečím – neustále si hrajte s odevzdáním své duše, odevzdáním svého srdce, odevzdáním své mysli a odevzdáním svého těla.

Uložit

Další informace

Název: Velká kniha meditačních cvičení
Autor: Sri Chinmoy
Typ: Kniha
Edice: Knížky vnitřní radosti
Katalogové číslo: 450509
Počet stran: 220 stran
Vazba: vázaná bez přebalu matná
Rok vydání: 2014
Vydání: 1. vydání
Ang. originál: poprvé vydáno v ČR
Rozměry: 170x190 mm
EAN: 9788086581750
ISBN: 978-80-86581-75-0