Vesmírná cibule

299 

Kdo vlastně doopravdy jsme? Nejsme myšlenkami své mysli, nejsme hněvem či radostí, nejsme ani ospalostí svého těla. Podobně jako cibule máme mnoho vrstev. Když je začneme odlupovat, postupně se dostaneme k samotnému jádru. Odlupujeme to, co nejsme, abychom objevili to, čím doopravdy jsme.

Meditace je vnitřní kompas, který nám pomáhá se v jednotlivých vrstvách vyznat a spojit se s vlastní vnitřní podstatou. Dostat se k srdci, které nám ukazuje, co je to milovat, a k nejvnitřnější vrstvě, duši, jež je naší spojnicí s Univerzálním vědomím, s naším „Já“.

Vesmírná cibule je průvodcem na cestě meditace. Pradhan v ní vypráví svůj silný osobní příběh a přináší nástroje, jak s meditací nejen začít, ale učinit z ní součást vnitřně naplněného života. Jeho praktický přístup ve spojení se smyslem pro humor činí meditaci snadnou a přístupnou pro každého.

Dr. Pradhan Balter (USA) se meditaci věnuje víc než 50 let. Je doktorem chiropraxe, motivačním řečníkem, organizátorem běžeckých závodů, a především neodolatelným vypravěčem. Svým neotřelým pohledem na meditaci a duchovní život inspiruje hledající po celém světě.

Kategorie:

ZAŽIJTE VNITŘNÍ TICHO

Meditační workshop Dr. Pradhana Baltera (USA)

Osvojte si umění meditace nebo prohlubte svou dosavadní praxi.

Hledáte klid, harmonii či pocit vnitřního naplnění? Dr. Pradhan Balter (USA), autor knihy Vesmírná cibule, vám během svého workshopu umožní vyzkoušet si efektivní meditační techniky k utišení mysli a odhalení vnitřního nekonečného potenciálu. Na meditační workshop bude poté navazovat bezplatný kurz meditace.

Hradec Králové: 12. 15. a 16. května
Praha: 13. května
Zlín: 19. a 20. května
Ostrava: 21. května
Brno: 27. a 28. května

VSTUP ZDARMA.

V angličtině s českým překladem.

Více info: https://umenimeditovat.cz/zazijte-vnitrni-ticho-meditace/

Srdce

Srdce je z velké části spjaté s osvícenou stranou spektra. Připo­meňme si, že duše přebývá uvnitř místnosti srdce a díky této blízkosti je srdce téměř dokonale sjednoceno s osvícenou stranou spektra. Dovolte, abych poupravil původní nákres cibule tak, jak je zobrazený níže.

Jsou chvíle, kdy se srdce ztotožní s neosvícenou stranou, a to se projeví jako nejistota. Odloučené od vlastní nejvyšší skutečnosti se cítí ztracené. Ale pro zjednodušení a pro účely naší rozpravy řekněme, že srdce je plně ztotožněno s osvícenou stranou spektra vědomí. S osvíceným srdcem je spojeno mnoho dobrých vlastností: soucit, tolerance, pocit jednoty. Jeho nejvýznamnějším projevem je však nepochybně nesobecká neboli bezvýhradná láska.

 

Potřeba milovat a cítit se milován je převládajícím vlivem v životě většiny lidí. Slovo „láska“ používáme v naší konverzaci den co den, já ale upřímně cítím, že láska je něco posvátného. Bohužel láska, kterou většina z nás zažívá, je jen zřídkakdy bezvýhradná, a proto by se v nejčistším slova smyslu vůbec neměla považovat za lásku. Na začátku typické „lidské“ lásky se nachází potřeba. Tento druh lásky je ve své podstatě projevem neosvíceného vitálna. Většina lidí hledá milující vztah z důvodu, že se cítí prázdní, a kromě toho chtějí být potřební. V životě jim něco chybí, takže hledají lásku z pozice slabosti.
Pokud jde o lidskou lásku, často se jedná o vzájemné uspokojování potřeb. Tato láska proto podléhá stejným pravidlům, která platí v případě jakékoli touhy. Když nejsou tyto potřeby náležitě naplněny, začíná se lidská láska měnit. Svámí Vivékánanda přirovnával lidskou lásku k „obchodu“.

Mým záměrem není znevažovat prožitek lidské lásky, ale pouze objasnit, jak se odlišuje od bezvýhradné lásky srdce. Přirozeností srdce není milovat někoho nebo něco, ale spíše být všemilující. Bezvýhradná láska srdce se neptá: „Hele, nabídl jsem ti lásku – dostal jsi ji? A co mi dáš na oplátku?“ Ne, láska srdce je skutečně nesobecká, opravdu bezvýhradná a jako taková je sama sobě naplněním. O lásce duchovního srdce se říká, že je sebemilující. To znamená, že miluje, a přitom se cítí naplněná tím, že je milována.

Abych v duchovním životě dosáhl nejrychlejšího pokroku, potřebuji bdělou mysl, oduševnělé srdce a Bohem naplněný dech.

Sri Chinmoy

Cvičení / Koncentrace na bod

Cvičení koncentrace má samo o sobě velký význam. Ještě větší duchovní hodnotu mu můžeme dodat tím, že si správně formulujeme záměr našeho soustředění. Jinými slovy, přistupujme k tomuto cvičení s myšlenkou: „Cvičím koncentraci, abych měl intenzivnější a čistší meditaci.“

Na list papíru nakreslete kruh o průměru přibližně sedm centimetrů a do jeho středu přidejte malou tečku. Tečka by neměla být menší než hrot tužky. Papír přilepte na stěnu tak, abyste vsedě měli tečku na úrovni očí.

Sedněte si přibližně metr od zdi a zaměřte na tento bod veškerou sílu koncentrace. Následně zvyšte sílu soustředění tak, abyste neviděli ani kruh, ale jen a pouze tečku. Jakmile se vám to podaří, představte si, že tečkou projdete a ocitnete se na druhé straně!

Abeceda meditace

Ještě než si vyzkoušíme první meditační cvičení, podívejme se na několik základních pojmů, které jsou pro každou meditační techniku společné:

  • Pozice těla
  • Správné dýchání
  • Zklidnění mysli
  • Duchovní srdce
  • Vnitřní soustředění

Pozice

Ne, nemusíte sedět v lotosové pozici se zkříženýma nohama, ale správná meditace vyžaduje pohodlně vzpřímená záda. Klasická lotosová pozice pomáhá udržet záda rovná, ale není nezbytná. Mnohem důležitější je vaše aspirace. Záda nemusí být rovná jako pravítko, ale neměla by být ani příliš uvolněná. Prostě si sedněte tak, abyste seděli v přirozené, vzpřímené a bdělé pozici.

Nejlepší je meditovat bez bot, s nohama položenýma na podlaze nebo zkříženýma před sebou. Pokud vám to vyhovuje, můžete si sednout na zem a použít polštář nebo podložku. Ale pokud je pro vás nepohodlné sedět na zemi, je úplně v pořádku sednout si na židli.

Ruce si můžete volně položit do klína nebo – a tady je můj speciální tip – je můžete sepnout na hrudi, na srdci. Pomůže vám to při koncentraci na duchovní srdce, které je přesně tím místem, kam chcete zaměřit svou vnitřní pozornost.

U většiny cvičení byste měli mít oči mírně pootevřené. V úvodních cvičeních vás povedu k tomu, abyste oči zavřeli, protože možná zjistíte, že vám to pomáhá soustředit se dovnitř. Nakonec ale budeme chtít meditovat s očima mírně pootevřenýma. Ale mezi námi – ke své duchovní podstatě bychom měli mít přístup, ať už meditujeme s očima zavřenýma či otevřenýma, nemám pravdu?

Další informace

Název: Vesmírná cibule a další pravdy pro (potenciální) milovníky meditace
Autor: Pradhan Balter
Typ: Kniha
Edice: Cesty poznání
Katalogové číslo: 450554
Vazba: vázaná
Rok vydání: 2025
Vydání: 1. vydání
EAN: 9788088324447
ISBN: 978-80-88324-44-7