O zlaté labuti

229 

Tyto příběhy o dobru, lásce a odpuštění byly napsány ze srdce a pro srdce. Některé z nich vypráví o postavách, které žily v dávné Indii před stovkami a tisíci let, jiné jsou vsazeny do prostředí pohádkového či naopak zcela současného, každý z nich se však mohl stát kdekoli a kdykoli. Ukazují, že síla čistého srdce, soucitu a odpuštění dokázala odpradávna vítězit nad hněvem, závistí i chamtivostí – a že to dokáže stejně tak i dnes.

Kategorie: Štítek:

Knihu je také možné získat jako E-knihu – Ráj knih – Arara
(Ukázka z knihy příběhů „O zlaté labuti“)

O zamindarově chrámu

     Žil jednou jeden poctivý, prostý muž. Pro jeho poctivost ho měl každý rád. Jednoho dne byl jeho dům vyloupen. Byl z toho velmi, velmi smutný. Ale protože byl tak poctivý, jeho přátelé mu dali peníze, oblečení a všechno, co by jen mohl potřebovat. Byli k němu tak laskaví, že měl brzy mnohem víc, než o co původně přišel.
Jeden jeho velmi bohatý přítel mu však začal nesmírně závidět. Řekl si: „Také povím lidem, že mi vyloupili dům.“
Té noci vynesl z domu všechen svůj majetek, vykopal jámu a zahrabal do ní všechny cennosti, peníze a drahé věci. Pak začal křičet, že jeho dům vykradli. Ale protože byl tak bohatý, lidé mu nevěnovali žádnou pozornost. Na rozdíl od prvního muže to nebyl dobrý člověk. Nikdo mu proto žádné peníze nedal. On ale pořád křičel a naříkal, jako kdyby přišel o všechno.
Nyní ale nevěděl, co má dělat. Všichni lidé ho sledovali. Začal být zoufalý. Jenom čekal na chvíli, kdy bude moci všechny své cennosti zase vykopat. „Jelikož mi přátelé nic nedávají, přinesu si zase všechno zpátky domů,“ říkal si.

     I stalo se, že jeden zamindar si v té době usmyslel postavit chrám. Řekl: „Udělal jsem v životě mnoho, mnoho špatných věcí. Musím postavit chrám, aby se tam lidé mohli chodit modlit, a já tam budu chodit také.“
Protože si zamindar mohl dělat, co chtěl, dal bohatému muži trochu peněz a řekl: „Kupuji od tebe tento kus půdy.“ Boháč byl v koncích. Co mohl dělat?
Zamindar chtěl chrám postavit hned, a tak začal kopat. Zničehonic se objevilo tolik peněz! Peníze, které dal bohatému muži, se s tím nedaly vůbec srovnat.
„Podívejte se na to!“ zaradoval se. „Už teď je ke mně Bůh tak laskavý. On ví, že tento chrám je pro něj. Stavím chrám, a proto mě Bůh obdarovává za to, že dělám dobrý skutek.“
Poté si všechny cennosti odnesl. Měl pocit, že je s ním Bůh velmi spokojen, protože pro lidi staví chrám. Zamindar tak získal peníze a boháč, co chtěl lidi ošálit, všechno ztratil. Tak to bývá – když chcete podvádět druhé, můžou nakonec podvést i oni vás.

 


Recenze:

Další informace

Ilustrace: Ludmilla Máthé

Název: O zlaté labuti
Autor: Sri Chinmoy
Typ: Kniha
Edice: Knížky vnitřní radosti
Katalogové číslo: 450507
Počet stran: 144 stran
Vazba: vázaná
Rok vydání: 2012
Vydání: 1. vydání
Ang. originál: kompilace z Great Indian Meals aj.
Rozměry: 170x225 mm
EAN: 9788086581712
ISBN: 978-80-86581-71-2
Tématická skupina: Příběhy